Lise Taban Puanları Açıklandı! LGS Yüzdelik Dilimleri Hesaplama?
Lise taban puanları, öğrencilerin LGS sonuçları nı öğrendikten sonra araştırma yapmaya başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı MEB LGS sınav sonuçları nı açıklamasının ardından liseye gitmek isteyen öğrenciler için tercih ve kayıt dönemi araştırmaları hızlandı. İşte Milli Eğitim Bakanlığı MEB in LGS ile alakalı merak edilen soruların tüm cevabı makalemizde işte ayrıntılar.

1. lise taban puanları, 2019 lise taban puanları, lise taban puanları 2019, lise puanları, LGS okul puanları 2019, LGS yüzdelik dilimleri,

lise taban puanları, 2019 lise taban puanları, lise taban puanları 2019, lise puanları, LGS okul puanları 2019, LGS yüzdelik dilimleri,

LGS sınav puanına göre öğrenci alacak özel okulların taban puanları belli olmaya başladı ama özel okulların taban puanları kaç, mesela öğrenciler tercih yaparken nelere dikkat etmeli, habertürk muhabiri Gamze Turgutlu nun yanında türkiye özel okullar derneği başkanı Nurullah dal var Hemen sözü Gamze'ye ve koluna bırakalım. Dedi ve  habertürk muhabiri Gamze Turgutlu ile  türkiye özel okullar derneği başkanı Nurullah dal röportaja başladı ve sizler için atarıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığınca lgs 2019 sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler tekrar özel okullara çevrildi. 950.000 öğrenci sınava girmiş merakla bekleniyordu, işte bazı özel okullar taban puanlarını açıkladı ve kayıt esaslarını açıkladı. Geçen yıl da kıyaslamak yapmamız gerekirse taban puanları nasıl ve öğrenciler açıkta kalmamak için tercih yaparken nelere dikkat etmeli kayıt takvimi nasıl işleyecek bunu Türkiye özel okullar Derneği yönetim kurulu başkanı Nurullah Dal ile konuşacağız. Yaklaşık 1000000 öğrenci sınava girdi ve aralarından belli bir kısmı okullara yerleşecekler ve özel okullarda önde gelen özel okullarda var aralarında merakla bekleniyordu taban puanları açıklanması, puanlar nasıl? öncelikle bu 1000000 öğrencimize de başarılı geçmiş olsun dileklerimizi ve başarılar dileklerimizi iletelim, puanlarımız da bir geçen sene ile farklılık var, şu anda en yüksek lgs puanlı alan okulumuz 450 puan taban puan açıkladı, bunun altında 444  şeklinde devam ediyor, velilerimize en büyük uyarı mız geçen seneki puanlarla bu puanları karşılaştırıp bir yanılgıya düşmelerini istemeyiz. Çünkü bizim puan belirlememizde ki ana unsur çocuğun girdiği lgs sınavda ki sıralamasıdır, bu seneki lgs sınav doğal olarak farklı bir lgs sınavı geçen seneki TEOG sınavında biliyorsunuz bilgi üzerine hazırlanmış bir sınav olduğu için yaklaşık 17000 tane tam puanlı öğrencimiz vardı ama bu sene tam puanla öğrenci sayısı henüz açıklanmadı ama tahminen elinin altında bu da lgs sınavın dediğimiz gibi seçme sıralama üzerine yapılmış bir sınav olduğunu gösteriyor. Bu anlamda puanlardan çok sıralamalar çok önemlidir. Tabii ki biz bu taban puanları belirlerken okullarımız bunlara çalışırken geçen sene aldığı ilk 6 binler, almış ilk on binler almış, 30 bin almış bunların bu seneki puanı neye tekabül ediyor, ona bakarak bu şekilde belirledik.


81 özel okul var bu Merkezi sisteme göre öğrenci alacak aralarında Amerikan Fransız Alman İtalya Avusturya özel liseleri gibi listeler var. Şimdi bu öğrenciler tercih yaparken çok dikkatli olmaları gerekiyor, açıkta kalmamak için neler yapmamız lazım şimdi bizim bu 81 tane Okulumuz ortak kayıt takvimine kullanacak olan özel okullarımız sınavları  öğrenci alıyor. Bunun dışında da Sınavla öğrenci alan  kendi sınavını yapan farklı okullarda var. Türk Koleji nerede var bunların içinde yabancı okullarımız bu bizim 81 Okulumuzun içindedir. Burada dikkat edilmesi gereken şu, takvimimiz bugün itibariyle başlamıştır. Bu düşündüğü okulları Sayın velilerimiz de öğrencilerimizin düşündüğü okullarının web sitelerine girerek bizim bu kılavuzumuz Okulu'nun kayıt esaslarını bu takvimi incelemeleri gerekir ve şu anda ön kayıtlarımız başladı taban puanları uygun olan öğrencilerimiz istediği kadar özel okulları ön kayıt yapabilirler öncelikle şunu belirtelim ve bu pazar akşamına kadar devam edecek ön kayıt süreci itibariyle Pazartesi günü de kesin kayıtlarımız Asil listeden başlayacak ve bir sonraki gün yedek liste olacak. Ondan sonra ikinci boşluk larımız oluştuğu için ikinci kayıt dönemi başlıyor. Bu bir süreç bu süreci çok iyi takip etmelerini tavsiye ederim ve dediğim gibi puanları tutan ve arzu ettiği okulların birden fazlasına ön kayıtlarını yaptırsın lar ve internet ortamında devamlı olarak bunları takip etsinler.

Temmuz ayından itibaren kesin kayıtlar alınmaya başlanacak 2 Temmuz itibariyle kayıt kesin kayıtlarımız başlıyor. Asil listeden dediğim gibi ilk kayıtlarınız yapılacak 2 Temmuzdan 13 temmuza kadar geçen süreç içinde 2 tane kayıt döneminiz altı yedi günde serbest kayıt dediğimiz günlerimiz var, bu süreç içinde dolduran okullarımız kayıtları zaten buradanda ilan edecekler. 13 Temmuz son gündür okullarımız için bu arada şu an dikkat etmek gerekiyor resmi okullarımızın tercih alma günleri de 2 Temmuzda başlıyor. 13 Temmuz'da sonlanıyor. Buradaki en büyük ve hassas konu Sayın velilerimiz de bunu özellikle belirtmek isterim özel okul tercih edecekseniz kesin kaydınızı yaptığımız anda ön kayıt falan değil kesin kaydınız okula yaptığınızı anda resmi okullarımızda ilgili tercih süreci çıkmış oluyorsunuz, bunu milli eğitim bakanlığı otomatik yapıyor kesin kaydını yaptığı zaman okul bakanlık bunu her akşam kontrol ediyor. Siz tercih yapsanız da tercihiniz iptal ediyor veya tercih yapmaya sonra gittiğinizde 13 temmuza kadar kesin kayıtlı insanız bir özel okula size sayfayı açmıyor bunun hassas noktası bu kararını verirken Sayın velilerimiz özel okula kaydını yaptırdığın da bilsin ki resmi okullar ile ilgili tercih sözlerinden Çıkmış olacak. Türkiye özel okullar Derneği yönetim kurulu başkanı Nurullah dala teşekkür ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı adrese dayalı ve Liselere geçiş sınavıyla öğrenci alacak okullara tercih tarihini 2 - 13 Temmuz olarak açıkladı 13 temmuza kadar öğrenciler devlet okulları da dahil olmak üzere tercihlerini yapabilecekler dendi.

Lise taban puanları, 2019 lise taban puanları, Lise taban puanları 2019, Lise puanları, LGS okul puanları 2019, LGS yüzdelik dilimleri bu gibi sorularla alakalı bütün cevaplarını Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yani aşağıda verdiğim linkten takip edebileceksiniz.

MEB WEB SİTESİ

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları