Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İstanbul Depremi Sonrası Avcılarda Açıklamalarda Bulundu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İstanbul Depremi Sonrası Avcılarda Açıklamalarda Bulundu. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay açıklamalarda bulundu, depreme dair Avcılar'da şu an kendisi afet koordinasyon merkezinin başında çalışmaları koordine ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İstanbul Depremi Sonrası Avcılarda Açıklamalarda Bulundu!

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay istanbul depremi sonrasında açıklamalarda bulundu, depreme dair Avcılar'da şu an kendisi afet koordinasyon merkezinin başında çalışmaları koordine ediyor, şunu da altını çizmekte fayda var, daha önce de AFAD Başkanlığı yapmış bir isimden söz ediyoruz, dolayısı ile bu tarz durumlarda afetlerde son derece yetkin bir isim afet koordinasyon merkezinde oluşturan 2000 kişinin başında şuan ve şimdi İstanbul'da bazı ilçelere gideceği bilgileri geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İstanbul Depremi Sonrası Avcılarda Açıklamalarda Bulundu!

Depremle alakalı hazırlıklar yapılıyor. Bununla alakalı bir deprem olduğunda nasıl duracaksınız, nerede duracaksınız, nasıl bir hareketle bulunacaksınız. Bunu zaten il müdürlüğümüz burada valimiz yine bünyesinde bununla ilgili her türlü eğitimi de veriyor, değerlerimize bu tür hazırlıklar uzun olması çok büyük faydası vardır. Biz bakıyoruz olaya şu anda biz bütün İstanbul'a yönetilmesi ile alakalı şu anda tüm tedbirler alınmış durumda, burada asla beni gerecek hiçbir şey söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız da zaten ifade ettiler. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bizimde sonumuzda şu anda bakanlıklarımız ve ili müdürlüklerimiz, yerel yönetimler ile birlikte bu işi takibini  yapıyoruz. 5.8 lik depremde herkes kendi binasını görebilecek durumda bir risk görüyorsa tabii ki o binalarda kalmalarını arzu etmeyiz. Bununla ilgili de yine afad'ta hemen Çevre Şehircilik bakanlığımız aynı şekilde bunu takip ediyorlar ve oradan da tüm ekiplerimiz de buradalar, teknik yardımlarda sağlarız binanın sağlıklı olup olmadığına göre içeride kalınması veya kalınmamasın önerilerini veririz.

İstanbul depremi sırasında yaralanmalar genelde yandan bir yere çarpma veya bir şey düşme şeklinde kaynaklı son derece basit yaralanmalardır ve hepsi de zaten taburcu edilmiş durumda, herhangi bir de benim bilgim dahilinde şu anda böyle bir şey içeride hastanelerimizde herhangi bir yaralımız yok en son bilgiler de biraz önce tekrar aldım. Şimdi de dediğim gibi zaten yine de bizde geçiyoruz  bakanımız da tüm bakanlarımız da ve bakanlıklarımızın teşkilatları da teyakkuz halinde ler bu konuda halkımızın rahatsız olmaması ama dediğim gibi tabii ki kendi binasında, kendisi de biliyor teknik detay teknik yardıma da biz de verebiliriz ona göre kendi kalmasında veya binada kalmamasında. İstanbulda deprem sonrasında binalar hakkında en son bilgileri söylüyorum, sadece 3 binada hasar var gibi o da yine çok eski bir tarihde yapılmış ve baktığımızda 1977 yılında yapılan camiden bahsediyoruz. Biliyorsunuz deprem yönetmelikleri bu anlamda önemli, 1999 da hemen depremden sonra güncellemiştik, sonrasında yine 2007'de tekrar güncelledik, tekrardan sonrasındaki yapılan binalarda daha sağlıklı binalarımız. Yine ve özellikle söylüyorum istanbulda deprem sonrasında sadece 3 bina şu ana kadar bunlar değişebilir hasar tespit çalışmaları devam ediyor, birde şu varki afed senaryoları ortaya atılıyor, konuşulan yani istanbulda deprem tekrar olacak mı olmayacak mı, bizim bir yerde bırakmamız gerekir, artık İstanbul'da buna yıllardır da söylüyoruz, asla panik yapmadan sadece hazırlık boyutuna bakmak lazım, yoksa herkes her türlü yorumu yapabilir, yani şunu yapmayın bunu yapın, yapmayın demek de bir şey çözülmüyor ne yazık ki. Afet acil durum merkezimizede 'afad' geçiyoruz, kurumlarımızda birlikte bunun tamamını detaylı olarak da görüşeceğiz, çalışacağız sonra da zaten net resmi de yine görüyor olacağız. Şu anda herhangi bir sıkıntımız gözükmüyor. Her kim ne söylüyorsa bunun altı boştur, yani deprem heran da olabilir, hiçbir zaman da olmayabilir. Yani depremin böyle bir öngörüsü yok. 6 saat sonra şu deprem olacak, 6 gün sonra böyle bir deprem olacak böyle bir şey şu anda dünyada böyle bir teknoloji böyle bir gelişme bu kadar böyle net bilecek kimse yok. Keşke böyle olsa da biz de rahatlasak, diye açıklamalarda bulundu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları