Gezilecek Yermi Arıyorsunuz? Erzurum Tortum Şelalesi'ne Kesinlikle Gidin!
Erzurum ilimiz yazın başka güzellikler, kışın başı güzellikler sunan türkiye'de gezmeye doyamayacağınız illerimizden bir tanesidir. Dünyanın en büyük şelaleleri listesi arasında kendine yer bulmu olan Torkum Şelalesi ayrıntıları bu makalede.. İşte Erzurum Tortum Şelalesi arası kaç kilometre? Tortum Şelalesi hangi ilimizdedir? sorularının cevapları..

 Tortum Şelalesi nasıl oluştu?

Tortum Şelalesi Tortum gölünden Taşan suların TEV vadisinde heyelan kütelerini aşıp dökülmesi sonucu oluşan bir şelaledir. Tortum Şelalesi 21 metre genişliği 48 metre yüksekliğe sahip olan bir şelaledir. Tortum Şelalesi nin önüne yapılan izleme balkonu en fazla ilgi çeken yerlerden biridir sebebi ise nefes darlığı ve kalp rahatsızlıkları olan hastalar buraya inip şelalenin  nefes darlığı ve kalp rahatsızlığı gibi rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılıyor.

Tortum Şelalesi oluşumu tarihsel?

Tortum Şelalesi'nin ve etrafındaki toprak zeminin deniz seviyesinden yüksekliği 1000 metre kadardır. 1700'lü senelerde kemerli dağdan ayrılmış olan büyük heyelan kütlesi Tortum Irmağının TEV Vadisi'ni birleştirilmesi ile olmuştur. Tortum Şelalesi nde akan suların düştüğü yerde dev bir kazan meydana gelmiştir. Günümüzdeki su sporlarında düşkün olan sporcuların aradığı özelliklere sahiptir.

Erzurum Tortum Şelalesi arası kaç kilometre?

 Erzurum ve Artvin karayolunun 110. kilometresinde bulunuyor.

Erzurum ilimiz uluslararası sakin kentler birliği tarafından Türkiye'nin en sakin olan 11. ili olarak seçilen Erzurum ilimize bağlı olan Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi mevki yaz sezonlarında turistlerin akınına uğruyor.

Yaz sezonlarında kendini doğaya adayan ve gezecek yerler arayan aileler, çiftler veya gruplar için tortum şelalesi kendine hayran bırakıyor ve aynı zamanda Tortum Şelalesi ve çevresi önemli ölçüde mesire alanıdır.

Erzurum Tortum Şelalesi arası kaç kilometre? Tortum Şelalesi hangi ilimizdedir?

Tortum Şelalesi Erzurum'un Uzundere ilçesinde yer almaktadır. Erzurum'dan Artvin'e giderken 100. kilometredir. Uzundere ilçesine 16. kilometre yakınlarında olan Tortum Gölü'nün kuzeyinde yer alıyor.

Aşağıda haritada görüldüğü uzre yeri tam olarak bellidir. Eğer daha da ayrıntı istiyorsanız makalenin sonunda aşağıdan Yandex harita yardımı ile  Tortum Gölü ile alakalı adres bulma linkini vereyim, tıkladığınız anda çok daha rahat bulabilirsiniz.

Yandex Harita Torkum Şelalesi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları