S400 Geldi! S 400 Ne Zaman Teslim Ediliyor? S 400 Özellikleri Nelerdir? S400 Menzil?
Son Dakika Haberleri: Cumhurbaşkani Sn. Recep Tayyip Erdoğan S 400 nedir? s 400 ne zaman teslim ediliyor? s 400 krizi? s 400 hava savunma sistemi hakkında son açıklamasını yapti; S 400 lerin teslimat sürecinde olan böyle bir sözü inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz bu iş bitti. Türkiye uzun zamandır milli güvenliğine ve havadan gelebilecek tehlikelere karşı topraklarını korumak amacıyla hava savunma sistemi kurmanın pilanini yapıyordu, dedi. Ayrıntılar haberimizde..

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda s400 ler bugün Rusya'dan yola çıkıp Ankara'ya uçak ile teslimat başlatıldı dendi. S 400 geldimi, s400 Geldi, s 400 ler geldi gibi araştırma yapan vatandaşlar için haberin ayrıntıları makalemizde. işte ayrıntılar..

S 400 ABD görüşmelerinde zorluklar çıkarıp kongreninde onay vermemesi ile rota diğer ülkelere çevrildi. Avrupa ve Rusya ile yapılan s 400 füze müzakere ve pazarlıkların ardından da nihai karar verildi. S 400 füze Rusya'dan satın alındı ve bataryalar sadece günler sonra gelmiş olacak.  S 400 menzil konusu ve ürünü gerektiği zaman gerektiği yerde kullanmak üzere harekete geçebilir. Merak edilen konu ise s 400 hava savunma sisteminin nereye yada nerelere kurulur. Türkiye kaç adet s400 füzesi alacak? Toplam 3 sistem gelecek. Batıya, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu'ya birer sistemini yerleştirilmesi durumunda s 400 menzil alanı ve türkiyenin tehdit edilme kapasitesi ekrandaki harita gibi şekillenecek, yeşil halkalar   tehdidi tespit edebilme kapasitesini, kırmızı halkalar ise füzelerin menzilini gösteriyor. S 400 menzili olarak sistemlerinden en az birinin Ankara yakınlarında kurulması kesin gibi, en güçlü aday nokta ise Mürted Hava Üssü. 15 Temmuz gecesi darbecilerin İş olarak kullandığı akıncı'nın adı daha sonra mürted olarak değiştirilmişti. Ankara'nın kuzey batı kısmında kalan bölgeye konuşlanacak bataryalarda s 400 mezili olarak Anadolu'nun birçok  kentini koruma kalkanı altına alınacak. Türkiye'nin örneğin Doğu Akdeniz bölgesi için açıklamaya göre bataryaların kurulacağı noktaların belirlenmesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Askeri heyetler hazırladıkları raporu Başkan Erdoğan'a soğuduktan sonra nihai karar da verilmiş olacak ama şimdiden birçok tahmin kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Enerji gerilimi sonrasında çok sayıda ülkenin Akdeniz bölgesine savaş gemisi göndermesi ve rumların küstah tehditleri sonrasında mersin-antalya arasındaki bölgeye kurulacak bir sistemle tüm Doğu Akdeniz kapsama alanına alınabilir. Bu gerilim İle bağlantılı olarak Yunanistan'da boyuna posuna bakmadan ara ara bize kafa tutuyor. Türkiye s400 bataryalarının İzmir çevresinde kurulması halinde Ege tamamen kapsama alanına girecek, yani yunaninstanda artık bol kepçeden tehdit savuramıyacak.

Suriye sınırı da yine kaynayan noktalardan. Şanlıurfa ve Gaziantep bölgesinde kurulacak bir s 400 füze sistemiyle Türkiye'nin Güneydoğu istikametinden gelebilecek tehditler bertaraf edilebilir. Sıkca dinlendiren bir başka seçenek İstanbul çevresi etrafında s 400 bataryaları buraya kurulabilir ve İstanbul semalarında düşman tehditlerine kapatılabilir. Bunlar birer tahmin ve konuşulan iddialar son karar asgari raporların ve yürütülen diplomasinin ardından alınacak. Ama şu bir gerçek s 400 füze geldikten sonra Türkiye'nin güvenliği katlanmış bir şekilde artacak ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. ABD s 400 açıklamasında kendilerinden patriot almadık diye bizi tehdit ededursun , rusya tarafı ise s 400 teslimat zamanı için artık gün sayıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları