Zorunlu Deprem Sigortasına Zam Geldi! Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar?
Zorunlu deprem sigortası tarifesine zam geldi. Asgari prim tutarları bölgesine göre 40 ila 110 lira arasında değişen miktarlarda arttı. Mesken için verilebilecek azami teminat tutarı da 215 bin liraya çıktı. İşte Zorunlu deprem sigortası tarifeleri ile ilgili ayrıntılar ve Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar? Zorunlu Deprem Sigortası Nedir? Zorunlu Deprem Sigortası Zorunlku mu? gibi merak edilen soruların ayrıntıları haberimizde.

Zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı na zam yapıldı. Tarifelere göre 40 ila 110 lira arasında değişen miktarlarda arttı. 17 Ağustos 1999 Marmara depremi büyük can ve mal kaybına neden olmuştu, 1999 marmara depreminin ardından, zararları en aza indirilmesi amacıyla zorunlu deprem sigortası uygulamasına geçildi. Şu an itibariyle Türkiye'deki konutların %52'si Zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunuyor. Binaların tamamının kapsamına alınması için çalışmalar sürerken, Zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı na zam geldi. 

Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar? Zorunlu Deprem Sigortası Nedir? Zorunlu Deprem Sigortası Zorunlumu?

Deprem risk bölgesinde 1. sırada yer alan konutlar için asgari prim tutarı 90 TL'den 110 TL'ye, 2. sırada yer alanlar için 70 TL'den 80 tl'ye, 3. sırada yer alanlar için 55 TL'den 60 TL ye, 4. sırada yer alanlar için 45 TL'den 50 TL'ye, 5. sırada olanlar için ise 35 TL'den 40 tl'ye çıktı. Deprem risk grupları Türkiye deprem tehlikesi haritası kaynakları, zemin koşulları ve bina özniteliklerini kullanarak belirlenecek ve doğal afet sigortaları kurumu internet sitesinde yayınlanacak. Zorunlu deprem sigortası kapsamında bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı, yapı tarzı ayrımı yapılmaksızın 190 bin liradan 215 bin liraya yükseldi. Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri de düzenlendi. Bu kapsamda çelik betonarme ve karkas yapılar için söz konusu bedel 890 liradan 1.020 liraya, yığma kayır yapılar için 635 liradan 725 liraya, diğer yapılar için 310 liradan 355 liraya çıktı. DASK ın her yıl yenilenmesi gerekiyor, poliçe süresinin sonunda sigorta'nın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda yüzde 10 indirim yapılacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları