Cumhurbaşkanı İstanbulda Deprem Sonrasında Atatürk Hava Limanında Açıklama Yaptı
Tespit edebilecek hasar niteliğinde binalar olabilir, 5.8 büyüklüğündeki deprem orta şiddette bir deprem yer kabuğuna yaklaşık 7 kilometre yakınlıkta bir merkezi olan bir depremde, Silivri'ye yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bu depremin merkezi Silivri'denşiddetli şekilde hissedildi. Ayrıntılar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın konuşma ayrıntıları haberimizde.

Afad tarafından istanbul depremi sonrası hasar tespit edebilecek niteliğinde binalar olabilir. 5.8 büyüklüğündeki istanbul depremi orta şiddette bir deprem yer kabuğuna yaklaşık 7 kilometre yakınlıkta bir merkezi olan bir depremde Silivri'ye yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bu depremin merkezi Silivri'dir. Silivri'de yıkılan bina yok ancak tedbir amacıyla vatandaşlarımız Silivri'de şehir merkezinde parklarda bahçelerde bekleyişini sürdürüyor, sıcağı sıcağına 5.8 silivri depreminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da şu dakikalarda İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda istanbul depremi ile ilgili bilgileri alıyor. Az sonra da bu bilgileri bizlerle paylaşacak. Özellikle sosyal medyanın çok büyük bir faydası var. AFAD anında bilgilendirdi vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışıyor ama sosyal medyada çok sayıda yalan bilgilerde dolaşıyor, bunu belirterek söyleyelim photoshop yaparak sosyal medyayafotoğraf vermek, toplumda farklı bir duygu oluşturmak isteyenler fotomontajlar da farklı görüntüler elde edilebiliyor. Bu noktada İstanbul'da deprem sonrasında kesinlikle ve kesinlikle ağır hasarlı hiçbir bina yok. İstanbul'da köprüye ilişkin de bir fotoğraf karesi paylaşılmıştı, yalan bir fotoğraf karesi bunu söyleyelim. Bunu kimler yaptıysa İçişleri Bakanlığı da bunun cezasını verecektir. Toplumda infial oluşturmak adına böyle bir yalan bir görüntü fotoğraf karesi paylaşıldı, şunu da belirtelim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Ankara'da AFAD merkezinde istanbul depremi ile ilgili bilgi alıyor. Tabii ki depreme ilişkin bilgi alırken toplumu geren topluma yönelik manipülatif böyle fotoğrafları paylaşanlarda emniyet tarafından takip ediliyor. Elbette onlar da cezasını Türk yargısı önünde hesap vererek bulacaktır. Bu noktada bir kez daha ifade ederek işte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan az sonra toplantı salonuna gelecek Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı toplantı salonuna giriş yapıp kendisi hem İstanbul depremi son bilgileri sıcağı sıcağına öğreneceğiz, hemde 5.8 istanbul depremi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı toplantı salonundaki konuşması.!

İstanbul depreminin büyüklüğü 5.8 olarak ölçüldü, ayrıca şu an itibarıyla 28 artçı sarsıntı kaydedildi, malum artçı bu dahada devamı mümkün olan bir durum, şu an 28 daha sonra artabilir de. Afad başkanlığında afet ve acil durum yönetim merkezi faaliyete geçmiştir, onun koordinesinde kendileri de İstanbul'da bulunarak başta İstanbul valimiz olmak üzere, İl Jandarma Garnizon komutanımız hepsi birlikte bu çalışmaları ilgili mercileri de yanlarına almak suretiyle bugün ve yarın burada devam ettirecekler. Koordinasyon ilgili bakanlık ve kurumlarımızın katılımıyla bu merkezden yönetilmektedir, yönetilecektir. Bu tür zamanlarda biliyorsunuz çok açıklama yapanlar olur, bu gibi açıklamalar kimseyi yanıltmasın, şaşırtmasın. Az önce işte sosyal medyada baktım bir kadın köprü yıkıldı kimse kullanmasın diye resim atmış, bu gibi densizlere inanmayın. Konuyu çevirmek isteyenler var. 8 kadar söz konusu hafif yaralı olanlar var bunun dışında binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu bunlarda yakın takipte devam ediyor. Oldukça ciddi sayılabilecek büyüklükteki bu depreme rağmen küçük bir takım hasarlar dışında, yani yüreğimizi yakacak bir haber şu ana kadar almadık, bütün İstanbul genelindeki bütün birimleri yakın takipte olaylar takip ediliyor. Valiliğimizin tespitlerine göre de bu hafif yaralı vatandaşlarımıza gerekli müdahaleler yapılmış durumda, binalarla ilgili hasar tespit çalışmaları da şu anda devam ediyor sürüyor. İstanbullular başta olmak üzere ben tüm milletimize istanbulda deprem sonrasında geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve bu arada bazı açıklamalarda yapılıyor, oda toplanma alanları gibi İstanbul'da afad'ın yani bırakın yüzlerce, binlerce, on binlerce şu anda ilan edilmiş toplanma alanları söz konusudur vardır ve bunlar kendi sitesinden de afad'ın sürekli olarak yayınlanmaktadır ve bunun tabii bir de sürekli güncellenmesi de söz konusudur, öyle toplanma alanları vardır ki bugün toplanma alanıdır ama yarın il veya ilçe planlarında yapılan değişiklikle belki sahipleri orayı farklı bir şekilde değerlendirir, onun yerine daha farklı yerde bir başka toplanma alanı da AFAD ilan edebilir yani bunların hepsi de değişkendir, şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları