Johnson & Johnson İlaç Markası, Kullanıcıya 8 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek
Johnson & Johnson ialç markasının başı yine bir dava ile derde girdi. Johnson & Johnson ialç markası daha önce ürettiği bebek pudrası hakkında dava açılan şirketti. Bu seferde 'ilaçlar memelerimi büyüttü' diyen erkek hasta dava açtı, erkek hasta Johnson & Johnson ialç markasına açtığı dava sonunda yüklü bir tazminata ödemeye mahkum edildi.

Johnson & Johnson ialç markasına açılan davada 8 milyar dolarlık tazminat kararı, 'ilaç memelerimi büyüttü' gerekçe gösterilerek eyalet içindeki diğer dava açan binlerce kişi içinde emsal oluşturabileceği konusunda öncü olabileceği belirtiliyor.

Amerikan olan ilaç firması Johnson & Johnson, markalı aldığı anti-psikotik ilaçların yan etki yapıp memelerini büyüttüğünü ve aldığı ilacın üzerinde bu konuhakkında bir uyarı olmadığını söyleyen ve dava açan bir erkek hastaya 8 milyar dolar tazminat ödemek için mahkum edildi.

ABD’nin Philadelphia kentinde görüşülen davada jüri üyeleri, Johnson & Johnson şirketinin iştiraki Janssen tarafından üretim yapılan Risperdal adlı psikolojik ilacı kullanan 26 yaşındaki hasta Nicholas Murray’i haklı bularak sonuç verdi. Mahkeme kararının aynı şikayet üzerine eyalet içinde Johnson & Johnson şirketine dava açan binlerce kişi adına emsal olabileceği belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberinde, Hasta Murray’nin avukatları dilekçesinde, Johnson & Johnson'ın ilaci olan Risperdal’ı satarken “kârı düşünüp, hastaların sağlığını düşünmediğini” savundu. Johnson & Johnson ilaç şirketi “aşırı muazzam derecede orantısız” diyerek mahkeme kararını temyize götüreceklerini açıkladı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları