Kerbela'da İzdiham Çıktı, 31 Ölü 111 Yaralı Var! Aşure Günü Etkinliklerinde İzdiham!
Irakın güneyinde olan Kerbela şehrinde şiirlerin düzenlemiş olduğu aşure günü etkinliklerinde çıkan izdiham sebebiyle 31 kişi öldü 111 kişi de yaralandı.

Irak Sağlık Bakanlığı olay ile ilgili açıklama yaptı; Muharrem ayı sebebiyle Aşure Günü etkinlikleri düzenlendi, bu etkinliklerde izdiham çıkması sebebiyle 31 kişi yaşamını yitirdi 111 kişi de yaralandı yaralanan 111 kişinin 10 tanesi ağır durumda, açıklamasında bulundu. Kerbela'da aşure günü etkinliklerinde Hz Hüseyin ile ehl-i beytini anma töreninde aşure dağıtılırken ölenlerin çoğunun ezilme ve boğulma sonucu öldüğü bildirildi.

Muharrem ayı aşure günü hz hüseyin i anma etkinliklerinde yaşanan izdiham sonrası Kerbela sivil savunmadan sorumlu müdür yardımcısı olan Muhsin Halef, 31 kişinin öldüğü 111 kişinin ise yaralandığı olayla alakalı, köprü çökmesi sebebiyle olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Yaşanan kayıpların köprü çökmesi veya başka bir sebepten dolayı değil, aşure dağıtımı sırasındaki çıkan izdihamdan yaşandığını belirtti.

Kerbela nedir? Kerbela olayı tarihi kaçtır? Hz Hüseyin i kim şehit etti?

Tarihe Kara bir leke olarak yazılan Kerbela olayı, Emevi Devleti'nin ilk lideri olan Muaviye Bin Ebu Süfyan'ın vefatından sonra yerini dolduran Yezit'in, Peygamber Efendimizin Sallallahu Teala Aleyhi ve Sellem, in biricik torunlarından olan Hz Hüseyin'in kendisini lider olarak boyun eğmesini istemesiyle olaylar patlak verdi.

İslam'da saltanatın olmadığını söyleyen Hz Hüseyin ve onun Ehli beyti Yezit'in bu isteğine karşı çıktı. Hicri takvime göre 10 muharrem 61 senesinde, Miladi takvime göre Ekimin 10 günü 680 senesinde, Irak'ta bulunan kerbela topraklarında Yezid'in ordusu, Hz Hüseyin i ve ehl-i beytini şehit etmiştir. Kerbela olayı ve kerbela olayı tarihi kısaca bundan ibaret. İmam Hüseyin in şehit edilmesi ile alakalı çok daha uzun makale yazılabilir fakat, onu başka bir makalede sizlere sunacağız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları