KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Barış Pınarı Harekatını Kötüledi
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin doğusunda düzenlenen ‘Barış Pınarı Harekâtı adına kendi sosyal medya hesabın üzerinden değerlendirme yaptı. Mustafa Akıncı, “1974'te kktc adına yapılan Barış Harekatı desek de bu bir savaştı fakat akan da kandı. Şimdi ise Barış Pınarı Harekatı desek de akan su değil kandır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Fuat Oktay, Mustafa Akıncı'nın yaptığı açıklama için "Tarih bilinci ve bilgisi yoksun bir açıklamadır" sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın bu yanlış sözleri üzerine sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile Mustafa Akıncı'ya sert sözler sarfetti.

Fuat Oktay şunları söyledi:

"KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, PKK/PYD'ye karşı haklı olarak yürütülen mücadelemizde Türkiye'nin yanında bulunmayan talihsiz bir açıklama yapmıştı. Mustafa Akıncı bu açıklaması, Boğaz şehitliğinde iç içe yatan şehit mücahit ve mehmetçiklerin kemiklerini sızlatmıştır. Barış Pınarı harekatı, eli kanlı terör örgütü olan PKK/PYD'ye karşı verilen ve bölgenin istikrarı için gerçekleştirildiğini görmezden gelen Mustafa Akıncı'yı malesef esefle kınıyorum.1974 Kıbrıs Barış Harekâtı anında, Kıbrıs'a barış ve huzurun getirilmesi adına yapılan Kahraman Ordumuzun mücadelesi sayesinde bugün Suriye'de Barış Pınarı harekatı ile verilen mücadele aynı ruhla yapılıyor.

Mustafa Akıncı'nın bugün Cumhurbaşkanı sıfatı ile yapmış olduğu açıklama malesef tarihi bilgiden yoksun bir açıklamadır. Mustafa Akıncı tarafından yapılan bu talihsiz açıklama sonrası, Kıbrıs Türkü'nün görüşünü asla yansıtmadığına inanıyorum. Türkiye'mizin yürütmüş olduğu haklı mücadeleyi hiç gibi gören bu yanlış yaklaşım, kalpleri daima Türkiye ile beraber atan Kıbrıs Türk halkının değerli vicdanında mahkûm olacaktır, şeklinde sert bir açıklama yaptı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları